OOchrona lakieru
Zabezpieczenie lakieru: kiedy i jak należy to zrobić?
10 marca 2021
Lakier samochodowy to jeden z najbardziej narażonych na degradację elementów pojazdu. Jego stan może pogorszyć się przez różnorodne czynniki, od opadów atmosferycznych, przez natężenie promieni UV, aż po uszkodzenia mechaniczne powodowane przez odskakujące błoto, piasek i kamienie. Zabezpieczenie samochodu jest więc obowiązkowym zabiegiem jeśli zależy nam na utrzymaniu pojazdu w doskonałym stanie.
Odpowiadając na pytanie kiedy zabezpieczać lakier: jak najszybciej! Samochody wyjeżdżające prosto z salonu, lub świeżo zakupione pojazdy używane wymagają jak najszybszego zabezpieczenia, ponieważ najczęściej nie miały one dotychczas do czynienia z zabezpieczeniami. Lakier jałowy o wiele szybciej ulega degradacji, niż taki, który otrzymał jakiekolwiek zabezpieczenie. Wynika to z faktu, że w przypadku degradacji lakier nie jest uodporniony na przykład na działanie promieniowania ultrafioletowego, a w przypadku zetknięcia z pyłami i piaskiem degradacji ulega pierwsza warstwa lakieru, czyli lakier bezbarwny. Ponadto zabezpieczenie lakieru pozwala na poprawienie jego właściwości wizualnych.
Zabezpieczenie lakieru nabiera szczególnego znaczenia w czasie nadchodzącej zimy i okresu jesiennego. Samochody narażone są na zetknięcie z o wiele większą ilością i różnorodnością osadów zalegających na lakierze niż w przypadku lata, czy wiosny. Wyższe ryzyko zabłocenia lakieru, większe prawdopodobieństwo osadzenia się na nim soli drogowej czy spiaskowania go przez piasek używany do sypania na drogi. Ponadto warto zabezpieczyć lakier samochodu przed wakacyjną podróżą, aby ucierpiał w najmniejszym stopniu w razie na przykład szkody parkingowej.
Odnosząc się do kwestii zabezpieczania lakieru należy zwrócić uwagę na dostępne opcje działania. Lakier można zabezpieczyć na dwa główne sposoby. Pierwszym z nich jest woskowanie lakieru, czyli konserwacja samochodu za pomocą wosku dedykowanego do aplikacji na powierzchnie lakierowane. Każdy element samochodu pokryty lakierem może zostać zakonserwowany za pomocą wosku samochodowego. Woski można podzielić na naturalne i syntetyczne. Wosk naturalny bazuje na naturalnych składnikach. Zabezpieczenie samochodu za jego pomocą jest zwykle mniej trwałe, niż w przypadku wosku syntetycznego. Woski syntetyczne charakteryzują się o wiele wyższą trwałością ze względu na ich skład. Zawierają one wypełniacze polimerowe, a także trwalsze substancje wiążące pozwalające na osiąganie o wiele lepszego efektu zabezpieczenia. Wosk naturalny zwykle jest o wiele łatwiejszy w aplikacji, niż wosk syntetyczny, a także często osiąga korzystniejszy efekt wizualny. Samochody zabezpieczane woskiem powinny zostać dokładnie umyte i oczyszczone. Po oczyszczeniu karoserii należy odtłuścić jej powierzchnię i rozpocząć aplikację. Woski nakładamy kolistymi, lub krzyżowymi ruchami, a następnie pozostawiamy do utwardzenia. Wosk samochodowy powinien stwardnieć w kilka minut w temperaturze pokojowej. Aby dokładnie związał się z lakierem, można aplikować go w dwóch warstwach (druga warstwa po dotarciu pierwszej). W momencie kiedy wosk jest utwardzony, należy przystąpić do polerowania lakieru. Dobrze utwardzony i wypolerowany wosk nie powinien pozostawić mazów, czy hologramów. Podczas docierania warto dokonywać stałej inspekcji z pomocą latarki inspekcyjnej, lub punktowego światła.
Druga opcją zabezpieczenia samochodu jest aplikacja na jego lakier powłoki ceramicznej. O ile aplikacja wosku jest stosunkowo łatwym zadaniem, o tyle aplikacja powłoki ceramicznej wiąże się z wyższymi wymaganiami dotyczącymi czystości lakieru i trudności w dotarciu środka. Z tego względu rekomendowanym wyjściem jest zlecenie takiego działania profesjonalnemu zakładowi detailingowemu. Koszt zabezpieczenia będzie zdecydowanie wyższy, jednak również pozwoli na osiągnięcie trwalszego i doskonalszego efektu zabezpieczenia. Samochody zabezpieczone tego typu powłokami osiągają doskonałą ochronę, wykazują niższą tendencję do piaskowania, czy mikrorysowania lakieru. Powłoka powinna być kontrolowana co roku w celu sprawdzenia jej stanu technicznego i ewentualnego uzupełnienia jej ubytków wynikających z eksploatacji samochodu.
Zabezpieczenie lakieru jest więc bardzo ważnym czynnikiem w utrzymywaniu doskonałego stanu technicznego pojazdów. Dzięki kompleksowej ochronie lakieru samochód nie tylko zachowa doskonały wygląd, ale także jego karoseria zostanie uodporniona na korozję. Jeśli czujecie, ze nie jesteście w 100% pewni swojego działania, warto skontaktować się z profesjonalistą, który doradzi w jaki sposób przeprowadzić wybrany proces.
Komentarze