OOchrona lakieru
Co to jest glinka samochodowa? Jakie są rodzaje glinki i do czego służą?
27 lipca 2020
Glinka samochodowa jest plastyczną masą wykonaną z żywicznego tworzywa. Zawiera ona cząsteczki, które są lekko ścierne.
Wyróżniamy glinki miękkie, agresywne oraz średnio-agresywne. Miękkie glinki są zdecydowanie bardziej plastyczne oraz także delikatne dla lakieru. Ich przeznaczeniem jest usuwanie nalotów oraz zabrudzeń. Glinki, które są średnio-agresywne nadają się idealnie do pielęgnacji bieżącej samochodu. Polecane są dla początkujących osób zajmujących się auto-detailingiem. Agresywne glinki sprawdzają się najlepiej gdy pielęgnujemy auta starsze oraz także mocno zaniedbane.
Po czym poznać auto, że nadszedł już czas wyglinkowania?
Najprościej jest sprawdzić to przy pomocy rąk własnych. Po umyciu oraz wysuszeniu samochodu powinniśmy przejechać opuszkami palców po szybach oraz na lakierze. W ten sposób poczujemy szorstką oraz chropowatą powierzchnię. Jeśli wyczuwamy pod palcami dosyć szorstką powierzchnię lakieru, to znak, że nasz samochód potrzebuje oczyszczenia dokładnego.
Zanieczyszczenia, które dla oka tworzą niewidoczną chropowatą powierzchnię to kurz, soki z drzew, brud drogowy oraz minerały z kwaśnego deszczu. Mycie wstępne samochodu za pomocą szamponu bądź aktywnej piany usunie większość brudu. Jednak pewna część w dalszym ciągu będzie wbita w lakier. Potrzebujemy do jej usunięcia glinki.
Jaki otrzymamy efekt po użyciu glinki?
Na pewno świetne oczyszczenie samochodu. Glinka nadaje niesamowitą gładkość lakieru oraz także szyb. Jednak nie tylko, ponieważ glinkować można także chrom, felgi oraz reflektory. Otrzymamy w rezultacie śliską oraz wykończoną powierzchnią. Jest to powierzchnia gotowa do aplikowania wosku. Zaś w przypadku szyb - wycieraczki niewidzialnej.
Jak glinkować często samochód?
Nie ma tak naprawdę jednego schematu z góry określonego, jak się często powinno glinkować samochód. Sama częstotliwość glinkowania jest zależna od tego, czy nasze auto jest garażowane czy też stoi pod chmurką. Auto na zewnątrz przechowywane, szczególnie pod drzewami potrzebować będą znacznie częstszej pielęgnacji, ponieważ są znacznie bardziej narażone na zabrudzenia takie jak soki z drzew, ptasie odchody czy też żywica.
Jak używać prawidłowo glinki?
Na początku musimy wiedzieć, że tak naprawdę jedno opakowanie glinki (to jest tabliczka sto gramów) podzielić należy na dwie do trzech równych części. Jedną z tychże części będziemy oczyszczać samochód. Przygotujmy kubek z wodą gorącą, ale nie wrzącą i zanurzmy w niej kawałki glinki. Poczekajmy aż zmięknie. Teraz możemy już sobie swobodnie kształtować glinkę.
Uformujmy kulkę oraz rozpłaszczmy ją. Twoja glinka już jest gotowa do pracy. Spryskaj zatem obficie poślizgowym środkiem fragment lakieru bądź szyby, na których będziesz pracował. Następnie już rozpocznij oczyszczanie przy pomocy glinki. Wypracujmy jeden fragment powierzchni samochodu oraz przejdźmy do kolejnego. Pamiętajmy, aby nie dociskać mocno glinki, ale przesuwać w delikatny sposób po powierzchni.
Komentarze