Pranie tapicerki: zrób to sam
30 kwietnia 2021Tapicerka samochodowa jest częścią samochodu, z którą kierowca i pasażerowie mają największą styczność. Tapicerka samochodowa jest bardzo podatna na osadzanie się w jej strukturze...
Regeneracja lamp samochodowych to proces który czeka właściwie każdego z nas. Reflektory, a w szczególności klosze lamp samochodowych po latach używania i narażenia na piaskowanie przez pyły drogowe i osady unoszące się z nawierzchni podczas jazdy. Reflektory w zależności od tego, jak wygląda ich konstrukcja i eksploatacja, powinny być odpowiednio regenerowane. Poniższy artykuł pomoże Wam oszacować z jakim kosztem należy się liczyć w kwestii regeneracji konkretnego typu reflektorów.
Jeśli mówimy o regeneracji lamp, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest klosz. Najczęściej lampy starszych samochodów wykonane są ze szkła, natomiast w nowszych modelach częściej spotykane są klosze wykonane z plastiku. Wynika to nie tylko z kwestii takich jak lekkość i koszt obróbki materiału, ale też z innych czynników takich jak bezpieczeństwo podczas wypadku i tendencji do fragmentacji. Klosze plastikowe są zdecydowanie łatwiejsze do zregenerowania, niż standardowe klosze szklane. Jest to podyktowane miękkością materiału. Niemniej jednak podczas regeneracji lamp plastikowych powinniśmy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu ich, gdyż mają tendencję do żółknięcia. Aby tego dokonać będzie potrzebny konkretny preparat, lub folia dostosowana do zabezpieczania kloszy. W przypadku kloszy szklanych wystarczy wypolerować ich powierzchnię, a za odpowiednie zabezpieczenie zadba naturalna twardość klosza.
Renowacja klosza plastikowego opiera się na spiaskowaniu jego powierzchni, czyli zmatowieniu jej np. przy użyciu papieru ściernego. Oczywiście mówimy tu o delikatnym papierze, np. papierze wodnym o gradacji 2000-3500, nie o standardowych suchych papierach. Następnym krokiem jest odpowiednie wygładzenie powierzchni klosza przy użyciu polerki. Najlepszym wyjściem jest wykorzystanie polerki rotacyjnej, gdyż pozwala ona na przeprowadzenie odpowiednio silnego cięcia i pozwala na punktowe działanie w miejscach o słabszym dostępie, niż w przypadku polerki DA o większym promieniu ruchu talerza. Jeśli mówimy o polerowaniu klosza, powinniśmy stosować pasty dopasowane do stopnia zmatowienia klosza, czyli zaczynamy od past mocno ściernych, a kończymy na pastach finiszowych. Jeśli klosz jest wystarczająco miękki, możemy przystąpić do korekty jednoetapowej. Renowację kończymy oklejeniem klosza folią PPF, lub zabezpieczeniem go za pomocą powłoki ceramicznej. Takie rozwiązanie ma zapobiec dalszej degradacji i żółknięciu plastiku.
Jeśli mówimy o renowacji lamp szklanych, polerka wygląda zdecydowanie bardziej złożenie. Aby wypolerować i oczyścić zewnętrzną powłokę klosza, powinniśmy dokładnie go umyć i przygotować do polerowania. Polerkę przeprowadzamy przy użyciu maszyn rotacyjnych i padów filcowych, zestawionych z pastą bazującą na tlenku ceru (tlenek ceru wymieszany w stosunku 1:1 z wodą demineralizowaną). Należy utrzymywać odpowiednią wilgotność klosza, aby zapobiec jego przegrzaniu i na przykład pęknięciu. Tak jak wspominaliśmy powyżej, jest to tak naprawdę najskuteczniejsza metoda na renowację kloszy szklanych, która jednocześnie nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia lamp po zakończeniu prac.
Przechodząc do konkluzji i głównego tematu artykułu, jeśli chcemy dokonać renowacji lamp własnoręcznie, powinniśmy liczyć się z kosztami uwzględniającymi wszelkie pasty polerskie, środki zabezpieczające i materiały ścierne, a także maszynę polerską, jeśli takowej nie posiadamy. Zakup wszelkich środków i urządzeń może osiągnąć wartość na poziomie 300-400zł. Istnieją również zestawy dostosowane do renowacji reflektorów za pomocą nasadek na wiertarko-wkrętarki i mogą one zredukować ten koszt do kwoty 100-200zł.
Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnym zabiegu przeprowadzonym przez detailera w renomowanym studiu, koszt samego zabiegu powinien zamknąć się w podobnej kwocie jak w przypadku zakupu gotowego zestawu do renowacji, czyli ok 100-200zł. Niemniej jednak detailer powinien nie tylko zastosować lepszej jakości produkty, ale też o wiele skuteczniejszą technikę polerowania i oczyszczania. Ponadto, jeśli chcemy zabezpieczyć klosz odpowiednimi substancjami takimi jak powłoka ceramiczna, powinniśmy skorzystać właśnie z kompleksowe usługi w studiu detailingu.
Komentarze