Pranie tapicerki: zrób to sam
30 kwietnia 2021Tapicerka samochodowa jest częścią samochodu, z którą kierowca i pasażerowie mają największą styczność. Tapicerka samochodowa jest bardzo podatna na osadzanie się w jej strukturze...
Żywica, ptasie odchody, kropki asfaltu – jeśli nie zmyjemy ich szybko z nadwozia mogą pojawić się trudne do usunięcia ślady. Jak będzie można pozbyć się ich z lakieru? Eksploatacja samochodu będzie wpływać na lakier i pojawiać się będą na nim różnorakie zabrudzenia. Niektóre zabrudzenia mogą się stać groźne dla samochodu, jeśli nie będą usuwane.
Rozbite owady, kupa ptaków, jeśli nie zdołała jeszcze zaschnąć będą łatwe do usunięcia wodą z domieszką płynu. Po kilku dniach szczególnie przy pogodzie słonecznej stanie się to dużo trudniejsze. Wtedy będzie trzeb zastosować specjalne zmiękczające preparaty, należy unikać mocnego ścierania, ponieważ wtedy dojdzie do zarysowania lakieru.
Siłowe rozwiązania mogą zaszkodzić
Z każdym kłopotliwym zabrudzeniem można postępować podobnie, a mianowicie będzie jednak kluczowa zasada – nie można będzie używać siły do usuwania tych zabrudzeń. Z powodu kleistej konsystencji wielu zabrudzeń nie da to żadnego efektu a może porysować powłokę na lakierze. Na szczęście można znaleźć specjalnie przygotowane preparaty, które nam to ułatwią. Nie są to środki, które będą drogie, ale ogólnie powinniśmy się starać o unikanie parkowania w takich miejscach, gdzie będzie możliwe pojawienie się takich zabrudzeń na samochodzie.
Ptasie odchody
Odchody ptaków to najbardziej niebezpieczny dla lakieru rodzaj zabrudzenia. Pozostawione na karoserii prowadzić mogą do uszkodzenia lakieru i blachy. Żrące są odchody ptaków drapieżnych między innymi kormoranów czy mew. Lepiej nie parkować pod drzewami, jeśli już odchody ptasie się pojawią na aucie należy je jak najszybciej usunąć.
Szczątki owadów
Owady są niewielkie i teoretycznie wydaje się, że nie będą groźne dla lakieru. W praktyce okazuje się, że mogą go nawet na stałe uszkodzić. Niektóre owady mają twardy pancerz i uderzenie przy dużej prędkości sprawić może, że pojawiać się będą mikropęknięcia na lakierze. Wnętrzności mogą mieć także związki chemiczne, które będą żrące jak ptasie odchody, dlatego trzeba również niezwłocznie takie pozostałości po owadach zmyć.
Ślady żywicy
Plamy z żywicy z drzew również mogą być trudne w usuwaniu. Inaczej niż smoła żywica będzie wchodzić w reakcję z lakierem i spowoduje jego odbarwienie. Lepiej więc będzie szybko to zmyć. Można to zrobić z użyciem benzyny ekstrakcyjne albo z użyciem specjalnego preparatu.
Plamy z asfaltu
Tam gdzie był wylano asfalt warto unikać dużej prędkości. Zabrudzenia asfaltem nie są groźne dla lakieru, ale trudno je usuwać. Na pewno myjnia sobie z nimi nie poradzi. Plamy takie należy usuwać zawsze ręcznie.
Polecamy zabieg renowacji lakieru w podkrakowskim salonie motogodetailing.pl
Komentarze