PPoradnik
Naklejki na samochód, jak skutecznie je usunąć?
22 lutego 2021
Kupując używany samochód nierzadko możemy natknąć się na elementy z naklejkami. Niejednokrotnie próba odklejenia takiej naklejki powoduje rozerwanie jej materiału i nierównomierne usunięcie z powierzchni lakieru. Innym, częstym przypadkiem jest pozostawienie na lakierze zmatowionej powierzchni powstałej w wyniku usunięcia naklejki. Kolejny problem to pozostałości kleju, który jest materiałem trudnym do usunięcia bez specjalnej chemii lub sposobu. Jak właściwie usunąć naklejki i pozostałości po nich? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.
Usuwanie naklejek poprzez rozgrzanie
Wysoka temperatura w większości przypadków pozwala na usunięcie naklejek z prawie każdego materiału. Wraz z jej wzrostem klej ułożony pod powierzchnią naklejki zaczyna się rozszerzać, ułatwiając odseparowanie od powierzchni na której została przytwierdzona. Podgrzewanie można przeprowadzić za pomocą opalarki, lub suszarki. Suszarka jest bezpieczniejszym wyjściem, jednak nie zawsze jest wystarczająca do przeprowadzenia takiego procesu. Opalarka z kolei musi być używana do podgrzewania, natomiast nie należy ustawiać jej na wysokie temperatury, gdyż może doprowadzić do przypalenia lakieru samochodowego. Strumień gorącego powietrza powinien być kierowany w stronę krawędzi naklejki tak aby ciepłe powietrze podchodziło pod stopniowo odklejany materiał. Ogrzewanie nie jest jeszcze gwarancją bezbłędnego usunięcia naklejki, jednak stanowi duże ułatwienie podczas pracy, głównie przez fakt, że naklejka może być usunięta w płynny i stabilny sposób.
Usuwanie naklejek środkami chemicznymi
Naklejki na samochodach są dość problematyczne w usuwaniu, nie dziwi więc fakt że powstały środki mające na celu rozpuszczanie kleju znajdującego się pod powierzchnią naklejki. Są one dobrym rozwiązaniem, jeśli podgrzewanie i zdejmowanie tylko za pomocą przeciągania naklejki jest niewystarczającym działaniem. Środki te działają na zasadzie rozbijania struktury kleju w celu rozluźnienia jego struktury i łatwiejszego usuwania naklejek. Aby dobrze rozpuścić klej, należy delikatnie podważyć naklejkę, na przykład paznokciem, lub miękką raklą, uważając, aby nie uszkodzić lakieru, a następnie unosząc ją, spryskiwać stopniowo odsłanianą powierzchnię za pomocą dedykowanego środka. Należy przeprowadzać ten proces z najwyższą ostrożnością i bez pośpiechu, ponieważ zbyt mocne przeciągnięcie materiału może prowadzić do jego naderwania, lub rozdarcia naklejki, co utrudni dalsze usuwanie. Podczas używania tego typu środków można również podgrzać element z którego usuwana jest naklejka. Należy jednak uważać, żeby nie przegrzać materiału, gdyż może to doprowadzić do wypalenia lakieru.
Usuwanie pozostałości kleju
Jeśli obie opcje pozwoliły na usunięcie z lakieru naklejek, jednak klej jest na tyle twardy, że nie może zostać od niego odseparowany, należy potraktować go tar&glue removerami i spróbować usunąć w taki sposób jak smołę, czy asfalt osiadający na karoserii. Spryskujemy element środkiem tego typu, a następnie pozostawiamy do zareagowania z klejem. Następnie przecieramy powierzchnię za pomocą mokrej mikrofibry, aby poruszyć klej. Jeśli uda się usunąć go z powierzchni lakieru, należy dokładnie spłukać środek wraz z pozostałościami substancji kleistej i nie pozwolić im na zaschnięcie na powierzchni.
Jeśli pozostałości kleju są bardzo trudne w usuwaniu, lub są na tyle stare i wyschnięte, że zespoiły się z lakierem. Jedyną opcją jest usuwanie poprzez polerowanie lakieru. W tym celu należy ostrożnie podejść do polerowania, gdyż pad może nierównomiernie pracować na matowej i śliskiej powierzchni. Aby uzyskać odpowiedni efekt, można też sięgnąć po cyklinę, jednak sugerujemy użycie jej jako ostatecznego narzędzia. Cyklinowanie lakieru jest dość trudnym zadaniem, ze względu na delikatność lakieru i możliwość łatwego uszkodzenia powłoki.
Mamy nadzieję, że powyższe porady pozwolą na usunięcie większości naklejek z karoserii i szyb samochodu. Jeśli jednak nie możecie poradzić sobie z usuwaniem naklejek, najlepszym posunięciem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego studia detailingu. Niektóre naklejki i pozostałości po nich mogą być naprawdę trudne w usuwaniu, a nieprawidłowo poprowadzone procesy mogą prowadzić do zdarcia lakieru, jego utlenienia, zarysowania, lub zerwania powłoki lakierniczej. Najbezpieczniej jest więc zasięgnąć wiedzy specjalistycznej i skorzystać z doświadczenia profesjonalistów.
Komentarze