PPoradnik
Ekoskóra - jak naprawiać ?
30 września 2019
Ekoskóra w ostatnich latach stała się jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych przy produkcji samochodów. Tania, dość dobrze wyglądająca i przyjazna środowisku pro-eko. Niestety, ekoskóra, jak każdy materiał, ulega zużyciu i z czasem może pękać i się rozdzierać. Jak dokonać naprawy takiej skóry, oraz jak ją pielęgnować? Dowiecie się w tym artykule.
Na początek warto zapoznać się z pochodzeniem i strukturą ekoskóry. Jest to materiał wytwarzany w wyniku przetwórstwa ropy. Powstaje poprzez wytworzenie z ropy tzw. plastyfikatora, który łączy się wielowarstwowo z różnorodnymi dodatkami zapewniającymi odpowiednią niepalność, miękkość, oraz odpowiedni wygląd materiału. W samochodach, ekoskóra jest stosowana w wykończeniu wnętrz, jako materiał do obicia boczków, foteli i kierownic. Ekoskóra jest jednak materiałem dość nietrwałym w porównaniu z tradycyjną skórą. Może ulec łatwiejszemu przetarciu, odbarwieniu, czy rozwarstwieniu.
Jak naprawić popękaną ekoskórę - bezpieczne sposoby
Jeśli tapicerka z ekoskóry uległa uszkodzeniu, musimy oszacować skalę zniszczenia, oraz nasze możliwości. Jeśli doszło do głębokiego rozcięcia i widoczne jest wypełnienie fotela, lub innej części wykończenia pojazdu, musimy pogodzić się z wymianą całego elementu, lub ponownym obszyciem. Jeśli jednak uszkodzenie jest niezbyt duże, możemy podjąć próbę naprawy danego elementu.
Pierwszym krokiem podczas przeprowadzania prac związanych z naprawą tapicerki, będzie dokładne jej umycie. Czyszczenie ekoskóry przeprowadzamy dedykowanymi do tego produktami oraz kosmetykami np. Colourlock, natomiast sam proces wygląda dokładnie tak jak w przypadku czyszczenia zwykłej skóry. Rozpoczynamy pracę od spryskania materiału preparatem czyszczącym i za pomocą szczotki, lub gąbeczki oczyszczamy skórę z wszelkich zabrudzeń. Nie dociskamy jej zbyt mocno i pozwalamy włóknom wnikać w zagłębienia w strukturze skóry. Po oczyszczeniu skóry zbieramy nadmiar płynu za pomocą mikrofibry i osuszamy nią cały element.
W przypadku małego przedziurawienia skóry, możemy spróbować wypełnić ubytek za pomocą tzw. płynnej skóry, lub szpachelki elastycznej do skóry. Płynna skóra to specjalny preparat, który wiąże się ze strukturą tapicerki, uzupełniając ją i tworząc elastyczny element na stałe przytwierdzony do tapicerki. Działa podobnie do szpachelki do skóry, jednak jest łatwiejsza w aplikacji i nie wymaga rozrobienia. Aby przystąpić do tej czynności, po umyciu elementu, należy delikatnie przetrzeć miejsce wokół uszkodzenia. Pozwoli to na lepsze zawiązanie struktury szpachli, lub płynnej skóry z materiałem. Otwieramy tubkę z płynną skórą i nalewamy ją na dane miejsce w taki sposób, aby wypełnić ubytek i nie przelać preparatu na „zdrową część” elementu. Pozostawiamy ją do wyschnięcia i po opadnięciu pierwszej warstwy, kładziemy kolejną. W ten sposób uzupełniamy strukturę ubytku do momentu, w którym uzyskamy jednolity efekt. W przypadku szpachelki, rozrabiamy szpachlę według zaleceń producenta i nakładamy ją za pomocą szpatułki. Możemy również pomóc sobie innymi narzędziami, jednak należy pamiętać, aby dobrać delikatne narzędzia, które w trakcie prac nie uszkodzą struktury skóry. Po utwardzeniu materiału możemy przejść do odnowienia jego koloru. W tym celu wykorzystamy środek koloryzujący do skór, oraz impregnat. Nakładamy odpowiednio dobrany środek koloryzujący na gąbkę i wcieramy w strukturę skóry. Pozostawiamy go do wyschnięcia i ponownie aplikujemy tak, aby uzyskać jednolity efekt kolorystyczny. Następnie impregnujemy dany element za pomocą odpowiedniego środka do zabezpieczania ekoskór.
Jak pozbyć się dużych uszkodzeń ?
Wyżej przedstawiony sposób pozwala na naprawę niedużych uszkodzeń. Jeśli jednak mamy do czynienia z większym rozdarciem skóry, gdzie odchodzi ona pojedynczym płatem, możemy włożyć w dziurę w skórze kawałek gąbki, osadzić ją na oryginalnej gąbce wewnątrz elementu, a następnie podkleić odstający element za pomocą kleju do tapicerki. Aplikujemy klej na spód odchodzącego płatu i delikatnie dociskamy go do podłożonej wcześniej gąbki. Po odpowiednim osadzeniu płatu, przechodzimy do naprawy skóry tak, jak w przykładzie powyżej.
Ekoskóra wymaga stałej pielęgnacji i impregnacji. Wynika to z faktu, że z zewnątrz pokryta jest warstwą materiału ochronnego, który zapewnia odpowiedni wygląd skóropodobny, oraz zapewnia trwałość materiału. Należy dbać o jego odżywienie, gdyż bez niego ekoskóra zmieni swoją strukturę i może utracić elegancki wygląd.
Komentarze