PPoradnik
Maskowanie rys na lakierze - skuteczne sposoby
22 lipca 2019
Lakier samochodowy wbrew pozorom trudno utrzymać w nieskazitelnym stanie. Pomimo jego wielowarstwowej struktury nierzadko możemy zauważyć na jego powierzchni głębsze, lub płytsze rysy. Niektóre z nich powstają w wyniku niewłaściwego mycia, inne przez uszkodzenia mechaniczne, np. przetarcie, lub zadrapanie. Poniższy artykuł powstał, aby ukazać Wam, jak zamaskować rysy na lakierze samochodu, a także jak pozbyć się drobnych rysek z jego powierzchni.
Aby lepiej zrozumieć cały proces, warto wspomnieć o strukturze lakieru. Lakier samochodowy to niejednolita struktura o wielu warstwach. Idąc od najwyższej warstwy, składa się on z lakieru bezbarwnego, nadającego połysk, (lub w niektórych przypadkach mat) bazy, czyli mieszanki kolorystycznej, oraz podkładu. Jest to najprostsza struktura, która może różnić się ilością składników w zależności od producenta pojazdu. Przed przystąpieniem do pracy warto zmierzyć grubość powłoki lakierniczej i dokładnie sprawdzić stan lakierniczy uszkodzonego elementu. Jeśli nie zostało jej zbyt dużo, a podejmujemy się polerowania, możemy usunąć zbyt dużo lakieru bezbarwnego, co poskutkuje jego zmatowieniem.
Istnieje kilka metod maskowania rys na powierzchni lakieru samochodowego. W zależności od ich intensywności, możemy pójść w stronę polerowania, lub lakierowania. W ekstremalnych przypadkach, gdzie rysy są zbyt głębokie, aby je naprawić prostymi metodami, możemy uzupełnić lakier nadlewając go na powierzchnię rysy.
Pierwszą metodą stosowaną najczęściej, ze względu na łatwość i szybkość, jest zawoskowanie zarysowań woskami, lub wypełniaczami. Metoda ta nie jest wielce czasochłonna, jednak również nie należy do najtrwalszych. Woskowanie pozwala na czasowe wypełnienie rys, jednak musimy liczyć się z faktem, że wosk po jakimś czasie zniknie, ponownie eksponując rysę. Trzeba będzie więc ponownie uzupełnić jego powłokę, aby zachować stan wizualny samochodu. Do takiej operacji możemy wykorzystać woski. Warto więc zaopatrzyć się w wosk wyższej klasy z wypełniaczami polimerowymi, które zwiążą się z lakierem w lepszym stopniu, a także pozwolą na optyczne polepszenie stanu lakieru.
Powyższa metoda skutkuje jednak głównie w przypadku drobniejszych zarysowań. W przypadku głębszych rys, powinniśmy postawić na bardziej radykalne środki, jak polerowanie. Polerowanie jest metodą nie tyle maskowania, co rzeczywistego usuwania rys z powierzchni samochodu. Wycinanie lakieru w miejscu, w którym powstało zarysowanie sprawia, że spłycamy rysę, przez co optycznie ją zmniejszamy. Warto jednak pamiętać, że lakier ma ograniczoną wytrzymałość i żywotność i należy sprawdzić, ile powłoki lakierniczej pozostało na samochodzie. Możemy przeprowadzić polerkę ręcznie, lub maszynowo. Niektóre źródła zawierające domowe porady w stylu „zrób to sam” sugerują, że warto dokonać polerki lakieru np. pastą do zębów. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak zastosowanie profesjonalnej pasty polerskiej (np. Meguiars, czy Menzerna). Należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu twardości pasty do stopnia zarysowania lakieru. W przypadku ręcznego polerowania, dokonujemy go średniej grubości mikrofibrą wcierając pastę kolistymi ruchami w powierzchnię lakieru. Po zakończeniu polerowania warto zakonserwować lakier woskiem dla lepszego efektu. Uwaga, lakiery matowe nie podlegają polerowaniu. Ich struktura nie pozwala na usunięcie zarysowań, więc w takim przypadku musimy skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Usuwanie rys na lakierze samochodu - głębokie zadrapania
Ostatnią najbardziej „radykalną” metodą, jest uzupełnianie lakieru w zarysowaniach. W tym celu musimy się zaopatrzyć w lakier odpowiadający kolorowi naszego samochodu. Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu lakieru, wlewamy odrobinę lakieru w rysę tak, aby wypełnić ją z minimalnym naddatkiem. Kiedy lakier wyschnie, jego struktura zapadnie się. Niemniej jednak należy pamiętać, aby nie nalać zbyt dużo lakieru na naprawianą powierzchnię, bo może o poskutkować zabrudzeniem elementu. Można więc pomóc sobie wykałaczką, lub innym ostrzejszym obiektem, na których można nałożyć farbę i odpowiednio rozprowadzić ją w rysie. Ta metoda jest ostatecznością w kwestii maskowania rys, zanim do niej przejdziemy, warto spróbować dwóch powyższych rozwiązań.
Jak widać, istnieje wiele metod usuwania rys z lakieru samochodowego. Niemniej jednak podczas przeprowadzania podobnych prac powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i realnie ocenić nasze potrzeby, umiejętności i stan samochodu. W przeciwnym razie może to poskutkować jeszcze większymi uszkodzeniami lakieru.
Komentarze